Biliyorsunuz konunun her zaman ortasından girmeyi severim bugün de sizleri şaşırtmayacağım ve konuya tam orta yerden başlayacağım. Koskoca dünya diyoruz ya cidden ne kadar koca dünya? Bu dünyaya neden bu kadar anlam yüklüyoruz ve yüklediğimiz bu anlamları neden 9-5 bir işe satıyoruz? Gelme gayemiz sizcede bir ev bir araba biraz seks ile oluşan çocuk mu ‘aile kavramını asla bu kadar küçümsemem keza diğer yazılarımdan bunu anlayabilirsiniz. (Muazzam Varlık Kadınlar)’ ?  Bu dünyaya gelmemizin bir anlamı olmalı, sizcede öyle değil mi? Bu kadar gezegen arasında bu dünyada, bu dünyanın bu coğrafyasında doğmamızın bir anlamı olmalı! Kafam yine aşırı derece de karışık olup anlamsız dünyayı anlandırmak için sorular silsilesinde boğulurken kendi benliğimi arıyorum. Gerçi Yunus Emre’nin bile Bir ben vardır benden içeri dediği bu dünyada kendi benliğimizi nasıl bulabiliriz ki ancak yanarız o da bir ihtimal. 

Dünya insanlara çok kocaman geliyor, bunun nedenini hep kendime ufak yaşlardan beridir sordum. Bu sorgulamam güneşe, aya bakarken hep devam etti. Oldum olası gökyüzüne bakıp derin anlamlar çıkardım sonra ufacık yaşımda sorarak yıldızların güneşin dünyadan koca olduğunu öğrendim. Birden dünyam karardı, koca dünya dar gelmeye başladı. Bedenim bu dünyaya sığmaz oldu, adeta bir böcek kadar küçük görmeye başladım kendimi. Keza küçük yaşta tanıştığım ölüm ile dünyanın ne kadar anlamsız olduğunu ve anlam katanın bizler olduğunu izlemledim. Mezarlıklara baktım sonrasında, gün geçtikçe vefat eden tanımadığım insanları gördüm. Her geçen gün bir yenisi ekleniyordu mezarlığa, vefat eden insanlar kim bilir yarın neler yapacaklardı, kimlere sözü vardı ya da 9-5 çalışacağı bir işe gidecekti. Tüm yarın ki işleri yarım kaldı onlar için bizler için yarın oldu ama onlar bu dünyada yoktu. Biz ise ölümü düşünmeden yarınlar için çalışmaya devam ediyoruz, hemde gelmeyecek bir yarın için… Dünyamıza bir anlam katmadan, sorgulamadan bu boş dünyada yaşamaya devam ediyoruz, güya yaşıyoruz da.

Aslında günde yürürken farkına varmadan ezdiğimiz böcekler kadar ufak olduğumuz bu dünyada bence hepimize çizilen görevler var. Lakin bizler kurulan bu düzene deve kuşu misali kafamızı gömüp bakmadan yaşamımızı sürdürüyoruz. Yaşamak nedir bilemem ama bence kesinlikle bir eve bir arabaya heba edeceğimiz küçük bir husus değil. Bir anlamı olmalı buraya gelişimizin, bir sorumluluğumuz olmalı diye düşünüyorum. Dünya gibi küçücük bedenimize değil de anlamı daha çok ruha yüklememiz gerekiyor. Bu sonlu dünyanın sonsuz döngüsü içerisinde kalan ruhumuzu aydınlatmamız lazım bence. Belki aydınlanmak için yanmayı cüret edemediğimizden dolayıdır deve kuşu oluşumuz. Belki sorgulamak zor geliyordu beşeriyete bilemem ama bence çok derin anlamlar içerisinde bir sahnedeyiz. Bu sahnede bize düşen görev bir kağıt parçasına tüm günümüzü, gençliğimizi heba etmek değil diye düşünüyorum. Bence istediğiniz rolü kazanmak için savaşmaya başlayın çünkü nefes aldığımız bu dünyada tek bir zaman var o da sadece şu an! Ve unutmayın ki ruhumuz ancak anlamlandırdığımız zaman özgür kalacak. 

DÜNYA ÜZERİNE BİR SORGU

1 views

Kategoriler: Edebiyat

Hamza Sedat Demir

http://bebelium.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp chat