Mobil oyunların atası olan Tetris ve Atari içindeki oyunlarartık ‘Arcade Oyunlar’ olarak anılmakta. 2000’li yılların başlarında ‘Snake (Yılan)’ oyunu ise akıl almaz bir popülerliğe ulaştı. Gelişen teknoloji ve oyun kalitesinin artmasını isteyen kullanıcılar dijital oyunların gelişmesinde hız kazandıran etmenler oldu. Öyle ki, yukarıda saydığımız oyunların daha gelişmiş grafikleri ile piyasaya sürülmüş uygulamaları bulunuyor.

Çok Sevilen Oyunlar 

Çocuklar, adeta bir telefon kurdu gibi. Hatta bazı minik oyuncular, yetişkinlerin bile bilmediği telefon özelliklerine oldukça hâkim olabiliyor. Hal böyle olunca yeni nesil mobil oyunlar artık daha gelişmiş tasarımlar ve kompleks bir yapı barındırmak zorunda. Zorluk dereceleri artırılmış, içerisinde bir hikâye barındıran oyunlar çağımızın hastalığı olan ‘telefon bağımlılığı’nı da tetikleyebiliyor.

 

Oyun ve uygulamaların birçoğu içerik ve reklam bakımından çocuklarınız için zararlı olabilir. Kan, şiddet ve bağımlılık yaratan unsurlar içeren kimi oyunlar, çocuklarınız için uygun değildir. Özellikle oyunlardaki seviyeler arasına sıkıştırılmış reklamlar, çocuğunuzu istemediğiniz sitelere yönlendirebilir ya da istenmeyen içeriklere davetiye çıkartabilir.

 

Bu yazımızda çocuklarınız için güvenli içerikleri olan, Dünya çapında çok sayıda kullanıcıya ulaşmış en beğenilen oyunları derledik. Bu popüler oyunlar nelermiş, gelin birlikte göz atalım.

Flow 

Flow oyunu aynı renkleri birbiri ile eşleyerek oynadığınız oldukça sade bir oyun. Ama maalesef ki göründüğü kadar basit değil. Gittikçe zorlaşması ve renk noktalarını birleştirirken hiç boşluk bırakmamak oyunu eğlenceli kılan noktalar. Ayrıca telefonunuzda neredeyse hiç yer kaplamıyor olması da tercih sebebiniz olabilir. Zeka, hafıza ve konsantrasyon üzerine kurulu bu oyunu Android ve IOS platformlarından edinebilirsiniz.

BrainWars

BrainWars bir çeşit bulmaca uygulamasıdır. Renklerden, sayılara, kelimelerden, yön işaretlerine kadar birçok bulmaca oyununu içinde barındırıyor. 5 yaşından büyük tüm kullanıcılara hitap eden BrainWars, oyunu indiren tüm oyuncularla da rekabet etmenize olanak sağlıyor. Oyun, mobil cihazınızın marketinden indirilebiliyor.

Dooors 

Kaçış oyunu olan ve ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz Dooors oyunu, bir odada başlıyor. Bu odadan tek çıkışınız odanın içindeki ipuçlarını çözmek. Sade grafikleri ile kolay gibi gözükse de onlarca odanın içinden çıkmanız hiç de kolay değil doğrusu.

MentalUp 

MentalUp, bugüne kadar 10 milyona yakın kullanıcı tarafından mobil cihazlara indirildi ve 4,7 puan ortalaması ile müthiş bir başarıya imza attı. TÜBİTAK desteği de bulunan MentalUp uygulamasının içeriklerini Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri onayladı. Firma bununla da yetinmeyip, çocuklarınıza daha güvenli hizmet sunabilmek için Pedagojik Ürün Sertifikası da sunuyor. İçeriğinde reklam bulundurmayan MentalUp, her gün 20 dakikalık egzersizlerle çocuğunuzun dijital cihaz başında fazla zaman geçirmemesini sağlıyor. Ayrıca çocuklarınızı takip edebileceğiniz günlük, haftalık ve hatta aylık bir çizelgeye de uygulamanın içeriğinden ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınızın internet tarayıcından, Google Play Store ve App Storeuygulamalarından MentalUp’ı indirebilirsiniz.

Mentalup ücretsiz indir

Unblock Me 

Oyun, kırmızı bloğu alanın dışına çıkartmak üzerine kurulu. Puzzle tarzındaki bu oyunda inat ve stres en büyük düşmanınız. Sakin kalıp beyninizi boşalttıktan sonra eminiz ki tahta parçalarını doğru yere sürükleyerek kırmızı bloğu bulunduğu yerden çıkartabilirsiniz. Çocuğunuzun konsantrasyon, dikkat, hafıza ve zeka gelişimine katkıda bulunacak Unblock Me oyununu telefonunuzun Storeuygulamasında aratarak bulabilirsiniz.

Lumosity 

Lumosity oyunu nörologlar tarafından hazırlanmış, oldukça keyifli bir beyin egzersizi oyunu. Zeka gelişimine en üst düzeyde katkıda bulunmayı hedefleyen, dikkat ve konsantrasyon becerilerinizi sonuna kadar zorlayacak olan Lumosity, içeriğinde farklı seviyeler barındırıyor. Her seviye farklı bir oyun anlamına geliyor. Başlangıçta renkleri soruyor. Bir ipucu verelim; kafa karışıklığı olması için dikkat etmeniz gereken noktalardan biri; yazı renkleri… Lumosity, Androidve IOS platformlarında bulunuyor.

 

113 views


Hamza Sedat Demir

http://bebelium.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp chat