Dünya üzerinde herkes bir takım inançlara inanır, ateistler de bu toplumun içerisine dahil edilebilir çünkü onlarda hiçbir tanrının olmadığına inanıyor. İnsan yaşamı boyunca anlamsız bir şekilde hep inanmak ister. İnançlarına inanmak, arkadaşlarına, sevdiklerine hatta dolandırıcılara bile inanmak isterler. Dolandırıcılara bile inanmak isterler dedim bir takım insan buna şaşırmış olabilir bunun için bu kelamıma güzel bir örnek verecek olursam “sizlerin inançlarını baz alarak”  beşeriyetin ilki olan Adem ve Havva’dan örnek veririm. Allah’ın yasak kıldığı meyveyi dolandırıcı bir iblise inanarak yemesi sizler için en açıklayıcı örnek olacaktır.

Tabi inançlar ve insanın inanması çok geniş bir kavramdır, bunu İslamiyet, Hristiyanlık, Yahudilik veyahut başka inançlar ile sınırlandıramayız. Binlerce inanç bulunmakla beraber milyarlarca kişide bu inanç ve teorilere inanıyor.

Peki sizce inanç ne? Neden var olmuşlar? Neden bir takım örgütlere veya fikirlere inanmalıyız? İnsan neden inanmak istiyor? “sizlerin inançlarını baz alarak” inanmak namaz kılmak, oruç tutmak mı? yoksa Kilisede mum yakmak mı? Ben bencelerimi aşağıda sizlerle paylaşayım sizlerde isterseniz yorumlarda veyahut özelden yazarak sizcelerinizi paylaşabilirsiniz.

İnanç Ne?

Sözlük anlamı bir düşünceye içtenlikle inanmak, güvenle doğru saymak olan inanç Sedat’ca fazla bir anlam ifade etmiyor. İnanmak en büyük ahmaklıktır çünkü zaman hiç bir zaman aynı kalmıyor hep akıyor, gidiyor. Bundan dolayı düşünceler, yasalar her şey zamanla akıp gidiyor. İnançlarımız sürekli değişiyor ama gönülden bir bağ kurduğumuzdan dolayı bunu kendimize kabul ettiremiyoruz. Düşünsenize eski yıllarda yaşıyorsunuz Dünya’nın düz olduğuna inanıyorsunuz ve aşağıya düşeceksiniz diye dümdüz yol gitmekten korkuyorsunuz. (Neyse ki şimdi Dünya’nın elips olduğuna inandığımız için düşme kaygımız yok. 🙂 ) Zaman aktıkça birisi çıkıyor “Dünya yuvarlak aslında.” diyor ve siz Dünyanın o kadar çok düz olduğuna inanmışsınız ki doğru söyleyen, haklı bir insanı inançlarınız uğruna öldürüyorsunuz. Bence inançlar bir takım insanın kendi çıkarlarını düşünerek kurguladığı bir kurallar toplumudur. İnanmayın arkadaşlar, kendi doğrularınıza inanın, yanlış olsada kendi doğrularınıza inanın.

İnanç Ne

İnançlar Neden Var Olmuş?

Bir gün bir adam çıkmış ben bunları yönetmem gerekir demiş ve gereğini bellemiş o mucizevi kelamı çıkarmış inanç ve sonrasında ise güzel bir sistem oluşmuş papazlar cennetten arazi satmışlar, din adamları terlik satmışlar, kendi çıkarları için bir grup insan bir grup insanı kullanmış ve kullanmaya devam ediyorlarmış. Sonrası malum işte kapitalizm denmiş başka grupta buna inandırarak bu inancı çıkarmış kendi menfaatleri uğruna bir kaç insanı da onlar kullanmışlar.

İnançlar Neden Var Olmuş

Neden İnanmalıyız?

İnanmalıyız çünkü tüm inançlar iyiliği emreder, güzelliği söyler. Kötü bir inanç gördünüz mü siz hiç? Bunlardan dolayı inaçlara inanmalı ve baştakilerin istediklerini uygulamalıyız ama aklımda bir takım sual bulunmakta. Peki hepsi iyiliği emrediyorsa beşeriyetin %98 ‘nı da bu inançlara inanıyorsa Dünyada ki bu kadar kötülük neden var? Kendi iyiliklerini istiyorlar demek ki e bu da bunları bence kötü yapar aman çelişkisi çok boş versenize daha daha nasılsınız? 🙂

Neden İnanmalıyız

İnsan Neden İnanmak İstiyor?

Günümüzde en kolay husus inanmak çünkü bir nevi insanoğlu kolaya kaçıyor, inanmayınca düşünmen gerekir, sorgulaman araştırman formüller bulman gerekir, vakit harcaman gerekir. İnsanoğlu da bunları yapmamak için bir takım insanın peşinden gitmeyi tercih ediyor ve bu yolda o kadar körleşebiliyor ki her şeyi ayaklar altına alıyorlar, kendi inandıklarını bile yeri gelince ayaklar altına alabiliyorlar. Bunun en güzel örneği inanan müslümanlar İslamiyeti ayaklar altına alıyor.

İnsan Neden İnanmak İstiyor

Burada inançları sonlandırıyorum, pardon inançlar hakkımdaki yazımı sonlandırıyorum demek istemiştim 🙂 Yorumlarınızı iletişim formundan veyahut yorum kısmından bekliyorum. Bol kandırılmalar pardon inanmalar. 🙂

168 views

Kategoriler: Edebiyat

Hamza Sedat Demir

http://bebelium.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp chat