Ekonomi çöküşünü her ülke yaşamıştır. Hatta dünya üzerinde genel olarak ekonomik krizler bile meydana gelmiştir. Bunlardan en bilinen ve yakın tarihli olanı 2008’de oluşan Mortgage Krizi’dir. Bunun yanı sıra dünya üzerin de 1929 yılın da yaşanan büyük burhan bulunmaktadır. Buna örnek bir çok ekonomik krizden söz edebiliriz peki bu krizlerin nedeni sizce ne?

ekonomi nasıl çöker

Ekonomik Krizlerin Nedeni

Ekonomik krizler de bir takım insanlar deli para kazanmaktadır bu yüzünü tabi ki de kimse görmemektedir. Biz bunlara ekonomik tetikçi diyoruz. Hatta ülkeleri ekonomik krize iten de bu bir takım gruplaşan insanlardır. Ülkelerin batmasını, insanların ölmesini, doğal kaynakların bitmesini veyahut hiç bir hususu düşünmeyen bu topluluk dünyaya ve beşeriyete zararı oldukça büyüktür. Bu tetikçilerden birisi olan John Perkins ilerleyen zaman da bir kitap yazmayı karar vermiş ve uzun uzun yaptıklarını anlatmıştır. Kitabın ismi; Ekonomik Tetikçi’nin İtirafları kesinlikle tavsiye ederim.  Kitap hakkın da bir de video çekilmiş bu video’yu izlerseniz zaten kitaba olan merakınız artar ve almak istersiniz.

Video da izlediğiniz gibi ekonomik tetikçilerin ülkeleri nasıl batırdıklarını ve bunu nasıl yaptıklarını açıklıyor. Kitabı okuyarak daha engin bilgilere sahip olabilirsiniz.

Ekonomi Krizlerin nedeni

Yukarıda bahsettiğimiz iki ekonomik krizin nedenleri de şunlardır;

Mortgage Krizi

Amerikanın tüm insanlara konut kredisi vermesi üzerine başlayan bir krizdir. Her statüde ki insanlar bankalardan ev almak için kredi çekti. Bunun içerisin de fakir statü de ki insanlarda bulunmaktaydı bundan dolayı bankalara çektikleri krediyi geri ödeyemeyen insanlar ortada kaldı. Piyasa da nakit akışı dönmediğinden dolayı bir çok ülke bu krizden nasibini almıştır. Bu hususlardan sonra zaten bankalar kredi verirken bir çok detaya dikkat ederek vermektedir.

ekonomik tetikçi

Büyük Burhan

Büyük burhan, borsa’dan her statü de ki insanın para kazanması ile başlayan ve uzun yıllar süren bir ekonomik krizdir. Bu kara günleri ülkeler oldukça zorlu aşmışlardır. Bu zaman da borsaya para yatıran herkes 2 kat daha fazla para kazanmaktaydı bundan dolayı da insanlar tüm elindeki paraları borsaya yatırmaya başladı ve oturduğu yerden para kazandıkları için meslekleri tek tek bırakmaya başladılar. Bu meslekler yavaş yavaş yok olduktan sonra büyük bir krizin temelleri atılmış oldu.

Büyük Burhan

 

75 views


Hamza Sedat Demir

http://bebelium.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp chat