Nefes almak herkesin yaptığı bir eylem, en güzel yanıda ücretsiz olması. Peki sizce herkes nefes alabiliyor mu veya herkesin nefes alışı aynı mı? Örneğin 70 yaşındaki bir insan ile 20 yaşındaki bir insanın nefes alışı aynı mıdır?

yaşamak

Tabi ki de değil 70 yaşındaki birisi havayı tam olarak ciğerlerine kadar çekemez ve bir solukta geri veremez, vücudunun çoğu organı iflas etmiştir. 20 yaşındaki bir insan ise çok rahatlıkla nefesi içine çekebilir ve verebilir. Peki sizlere şimdiki sorum ise şu olacak, hangimiz nefesimizi tam çekebilecek kadar güçlüyken derince nefes alıp, veriyoruz? Ben bunu çevremdeki insanlara sorduğumda aldığım cevaplar stabil oldu kısa nefesler alıp, veriyorlar ve nefes almayı ciddi anlamda kimse beceremiyor.

Çünkü şuanda ellerinde bu imkan var, rahatça nefes alıp verebilirler. İnsan elindeki nimetin kıymetini hiç bilmiyor, her zaman dediğim gibi benciliz, oldukça fazla aç gözlüyüz. Kendimizi hayvanlardan üstün sanıyoruz ama bir kurt acıkmadığı sürece avlanmaz veya bir aslan veyahut bir yılan aç kalmadığı sürece yemez içmez. Aslında bunun sorumlusu insanlarda değil sistem. Bizlerin tek suçu kapitalizm sistemine birer köle olmak, isteklerimizi ihtiyaç gibi gösteren bir sisteme yenik düşmek. Değerli dostlarım nefes alabiliyorken derince bir nefes alın, ciddi anlamda nefes aldığınızı hissedin ve sonunda aldığınız tüm nefesi geri verin.

Kapitalist Sistem

Kapitalist sistem nefes almayı bile unutturdu bize, sadece çalışmayı ve korku politikasını öğrettiler “Eğer bizi zengin etmek için çalışmazsan aç kalırsın.” dediler sonra verdikleri parayıda moda, yemek yemek, gezmek adı altında bizden geri aldılar. Paralarına para eklediler bizleri kendilerine modern köle yaptılar. Sonucunda ise başardılar, hepimiz onlara kölelik yapıyoruz, inandığımız inançların “tanrıların” bahşettiği hayatlarımızı onlara adadık ve kullara tapıyoruz. Canımı en çok acıtanda bu dediklerimi kimsenin kabul etmemesidir ama her şey oldukça açık ortada.

kapitalist sistem

Size daha iyi açıklayayım;

Sabah onların “Patron” istediği saatlerde uyanıp işe gidiyoruz veyahut okula, istediği zamanlarda yemek yiyoruz ve istediği zamanlarda molaya çıkıp, işten çıkıyoruz. Gezeceğimiz zamanı bile onlar “patron” ayarlıyorlar. Hapis yatan bir insan ile aynı durumdayız ama bunu kabul etmiyoruz, çünkü akşam eve gittiğimiz ve istediğimiz zaman dışarı çıkabildiğimizi sandığımız için özgür hissediyoruz veyahut hissettiriyorlar. 🙂

kapitalizm

En son ne zaman Dünya’yı düşündünüz, gezegenleri, hayvanları veyahut ciddi anlamda en son ne zaman insan olduğunuzu hissettiniz? Ne zaman parayı bırakıp yaşamaya, daha ötesi nefes almaya baktınız? Tüm samimiyetimle söylüyorum ki “kabul etmeyecek kadar kapitalist sisteme inanmışsınız” hepimiz modern köleleriz ve tanrılarımız ölümlü olan bir kaç insan grubu.

Uyanmanız ve nefes almanız dileği ile bu yazımıda burada sonlandırıyorum. İyi kölelikler pardon iyi çalışmalar. 🙂 🙂

Nefes Alabilmek ve Kapitalist Sistem yazısının sonu.

101 views


Hamza Sedat Demir

http://bebelium.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp chat