Eğitim sisteminden şüphesiz ki bir çok öğrenci şikayetçidir. Ben de bu şikayet edenlerden birisiyim. Şikayetimin en temel sebebi eğitim sistemi dediğimiz sistem tamamen ezbere olup sınav kağıdına yazdıktan sonra edindiğimiz bilgiyi unutsak da yani eğitim aldığımız dalda cahil olsak bile insanlar sadece diploma üzerin de ki sayılara bakarak başarılı olup olmadığımızı ölçmektedir. Sınavlarda başarılı olamayıp oldukça başarılı veya diploması olmadan aşırı derecede başarılı insanlar Dünya üzerin de bulunmaktadır. Bunun en temel örneği WhatsApp’ın yazılımcısıdır. Adamın diploması yok diye Facebook işe almadı sonuç ise bir yazılım yazarak Facebook’a bunu sattı. Anlayacağınız önemli olan diplomalar değil cidden ne kadar kendimizi geliştirdiğimizdir.

Eğitim Sisteminin Hataları

Eğitim Sistemi Nasıl Olmalı

Eğitim sistemin de öncelikle herkes eşit şartlarda olması gerekir. Bu eşitlikten kastım zengin ile fakir arasın da ki farklar. Bunların dışın da en temel örneklerden birisi olan bir maymunun yüzmesi istenmemelidir veya bir balıktan ağaca tırmanması istenmemelidir. Anlayacağınız çocukların kabiliyetleri ana sınıfında incelenmeli ve ona en uygun mesleklere göre yönlendirilmelidir.

Eğitim sisteminin nasıl olacağını aşağıda ki kişisel gelişim videosun da izleyebilirsiniz.

Sevilen dizi oyuncusu Aamir Khan yine bizlere eğitim sisteminin nasıl olacağı hakkın da oldukça anlamlı bir ders vermiştir. Eğer eğitim sistemi cidden böyle olursa ülkemiz ve dünyamız oldukça güzel bir hal alır.

Eğitim Sistemi Nasıl Olmalı

Eğitim Sistemi’nin Hataları

Eğitim sistemin de ki en büyük hata öğrenciler de öz güven eksikliği yaratmaktadır. Okuyan herkes liseye geçmek için veyahut üniversiteye geçiş yapmak için bir sınava girmiştir. Biliyorsunuz ki bu geçiş sınavları 365 günün sadece 1 günü yapılarak bir baskı altına sokmaktadır. Bu sınava geç kalınırsa 364 günün çöp olacaktır, bu sınava küpeyle, tokayla veyahut herhangi bir eşya ile girmek de imkansızdır. Kapıda bir çok polis görev almaktadır üzerin aranmaktadır. Anlayacağınız sınav stresi yetmezmiş gibi bir de bu salak sistem ile uğraşmaktayız. Bunların hepsi bilinç altımız da istesek de istemesek de öz güven kırıklığına neden olmaktadır.

Bunların hepsi bir yana benim ailem ile aram bozuk diye genel de sınavlara tek giderim. Sınav yerine ulaşmak için yanıma para almam gerekir buna izin vermiyorlar, acil bir durum olabilir telefon lazım olabilir buna da izin vermiyorlar anlayacağınız hiç bir eşyaya izin verilmiyor peki yetim ve öksüz çocukları neden düşünmüyorlar? Bu eğitim sistemin de ki en büyük hatalardan birisidir benim gözümde.

Hatalı Sistem Öz Güven Eksikliği

 

96 views


Hamza Sedat Demir

http://bebelium.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp chat