Askerlik sorgusu  yapmak isteyen vatandaşlar E-devlet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirler. E-Devlet üzerinden askerlik durumu sorgulama hizmetin daha önce yalnızca askerlik durumunu tamamlamış kişilerin kullanımına açıkken artık tüm vatandaşların kullanımına açılmıştır. Vatandaşlar E-Devlet Askerlik Durumu Sorgulama hizmeti ile askeri durumunu sorgulayabilir, detaylı bilgiye sahip olabilir ve çıktısını alabilirler. Askerlik görevinden muaf olmuş ve askerlik yükümlülüğü çeşitli nedenlerle ertelenmiş vatandaşlar tarafından da Askerlik Durumu Sorgulama hizmeti kolaylıkla kullanılabilir, detaylı bilgiye erişilebilir ve Askerlik Durum Belgesi alınabilir. Askerlik Durumu Sorgulama hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikle E-Devlet sitesine giriş yapması ardından da TC kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sayfaya ulaşması gerekiyor. Sayfaya giriş yapıldıktan sonra E-Devlet hizmetleri bölümünden Milli Savunma Bakanlığı bulunmalı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın sunduğu hizmetler arasından Askerlik Durum Sorgulama başlığı seçilmelidir. E-Devlet Askerlik Sorgulama 2018  bu şekilde hızlı ve kolayca yapabilir, askerlik durumuyla ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

2019 Askerlik SistemiE-Devlet’e Nasıl Giriş Yapılır

E-Devlet sitesine turkiye.gov.tr adresinden giriş yapabilirsiniz. Siteye girdikten sonra sitenin üst köşesindeki sisteme giriş seçeneğine tıklayınız. Giriş seçeneğine tıklandıktan sonra ekrana giriş seçeneği gelir. Giriş yapmak için e-Devlet şifresi, internet bankacılığı bilgileri, T.C. kimlik kartı, e-imza ve mobil imza seçeneklerini kullanabilirsiniz. Giriş yapılması sırasında sistem, güvenlik kodunun da girilmesini talep eder.

E-Devlet Şifresi Alma

Askerlik sorgulama TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile yapılabilir. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubelerine giderek E-Devlet şifresi temin edebilir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan fotoğraflı bir kimlik kartı ile alınan şifreyi görevli PTT memuru size kapalı bir zarf içinde verir. Bu şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirebilirsiniz, şifrenin unutulması durumu için E-Devlet sistemi üzerinden şifre yenileme işlemi de yapılabilir.

E-Devlet üzerinden Milli Savunma Bakanlığı hizmetleri seçeneğinden askerlik ile ilgili olan tüm işlemlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Milli Savunma Bakanlığı’nın Verdiği Hizmetler

  1. Askerlik Durum Belgesi Sorgulama: Askerlik durum belgesi ile askerliğinizi yapıp yapmadığınız ve ne kadar tecilli olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Askerlik durum belgesi üniversite kayıt işlemleri, yüksek lisans başvuruları, iş başvuruları gibi birçok alanda istenilmektedir.
  2. ASAL Bedelli Askerlik Başvurusu: ASAL Bedelli Askerlik Başvurusu ile bedelli askerlik şartlarını ve yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenebilir, başvurunuzu yapabilirsiniz.
  • ASAL Celp Dönem Tercihi: Askere gideceğiniz yeri bu hizmetten görebilir ve ona göre işlem yapabilirsiniz.

66 views


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp chat