Arıcılık Kredisi Veren Bankalar
QNB Finansbank Arıcılık Kredisi: Üretim maliyetinin %85ine kadar müşteri özelinde karşılar. 24 aya kadar vade düzenlemesi yapılır.1\3\6\12 ayda bir ödeme imkanı sağlar. Başvurularda Arıcılar Birliğinden alınacak Arıcılık kimliği, nüfus cüzdan fotokopisi, alım satım tutanağı, faturalar isteniyor.
Şekerbank Arıcılık Kredisi: Türkite Arı Yetiştiricileri Birliğine bağlı olarak arıcılık yapan üreticilere esnek ödemeli kredi imkanı sağlıyor. 36 aya kadar vade düzenlemesi yapılıyor ve senede bir kere yapılabilecek senede bir ödemeli ödeme planı oluşturuluyor. Arıcılık faaliyetiyle asgari bir yıldır ilgilenen üreticiler kredi imkanından yararlanabilirler.
Yapıkredi Bankası Arıcılık Kredisi: Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliğine kayıtlı olan ve en az 50 kovanı olan üreticilere nakit imkanı sağlıyor. 12 aya kadar vade imkanlı krediden yararlanmak için Yapıkredi Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz.
Türkiye Ekonomi Bankası Arıcılık Kredisi: TEB Arıcılık Kredisinden yararlanmak için en az 50 adet kovanınız olmalıdır. Türkiye Arı Yetiştiriciler Birliğine üye olmalısınız. Her türlü şeker, kovan, petek, nakliye ve benzeri ihtiyaçlarınızın karşılanması var olan tesisinizin büyümesi için 12 aya kadar vadeli kredi imkanından yararlanabilirsiniz. Türkiye Ekonomi Bankası Arıcılık Kredisinden yararlanmak için nüfus cüzdan fotokopisi, TAB kimliği, çiftçi kayıt belgesi, tapu fotokopilerinin tamamı ve ikametgah senedi ile birlikte şubeleri ziyaret edebilirsiniz.
Akbank Arıcılık Kredisi: Genel olarak tüm tarımsal faaliyetler için hasat dönemi ve geri ödemesiz dönem seçenekleri sunuyor. Detaylı bilgi için size en yakın Akbank şubelerinden birini ziyaret edebilirsiniz.
Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi: Sektöre yeni başlayan arıcılardan gelir belgesi talep eder eğer bir gelir belgeleri yok ise bir teminat talep eder. Teminat olarak arazi, arsa, gayrimenkul gibi taşınmazlar gösterilebilir. 50 adet arı kovan şartı vardır. Arıcıların Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı olması istenir. Bambus arısı üretiliyor ise bakanlıktan üretim izni alınmış olmalıdır.

KOSGEB Arıcılık Desteği

KOSGEB canlı hayvan alımına destek vermediği için hayvan kredisi vermez ve  arıcılık için de herhangi bir destek sağlamıyor ancak bal üretimi için tesis kurulumu ve diğer alanlarda üreticiye hibe veriyor. Yurtdışına paketlenmiş bal ihracı için önce kovanlardan toplanan balın yurtiçindeki toptancılara dağıtılması gerekmektedir. KOSGEB bal dağıtım tesisinin kurulumu için üreticiye hibe veriyor.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği (TAB)

Ulusal ve uluslararası arıcıları bünyesinde barındırır. Türkiye’nin tüm illerinde merkezi mevcuttur. Arıcıların tümüne destek amaçlı 2003 yılında kurulmuştur.

87 views

Kategoriler: Ekonomi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp chat