Tüm çocuklar hayrandır aslında elma şekerine, hayran kalınmayacak gibide değil ki. O kıpkırmızı can alıcı rengi, şekerimsi düşü bile ağzı sulandırmaya yetiyor. Aslında ben halen hayranıyım “bence sizde hayranlık duyuyorsunuz.” elma şekerine.

Bilemiyorum bu şekere neden bu kadar hayranım, niye bu kadar anlam yüklüyorum, oysa her atıştırmalık gibi içinde gıda boyaları olan sağlıksız bir şeker aslında. Fakat içimde ki sevgiyi bir türlü atamıyorum, dişlerim çürüse bile o ağrısından durmayacak kadar da olsam yine de gördüğüm yerde alır yerim elma şekerini.

Elma şekeri aslında biraz hayatı da andırmıyor değil benim için. Nasıl diyecek olursanız, hayat ile elma şekeri nasıl aynı olabilir? Cevabım kesinlikle şu satırlardan geçerdi; hayatta acısıyla, tatlısıyla var. Kimi zaman yaşarken üzülür insan kimi zamanda mutlu olur, bunu zaman kavramı belirler. Elma şekerini ise ilk yediğinde haz alırsın, mutlu olursun sonrasında ise zaman geçtikçe acısını çekersin. Bu acı diş ağrısı olabilir, şekerin getirdiği hastalıklar olabilir, olabilir de olabilir anlayacağınız… Bir başka benzerlik ise elma şekerinin sonudur, yersin yersin elinde bir sap kalır, birde elmanın çöpü. Hayatta böyle değil mi yaşarsın uzun zaman sonunda bir cansız beden ile ruh kalır geriye. Sap ile beden aynıdır benim için, elma şekerinin sapı kırık olsada, yanmış, büzülmüş olsada fazla bir anlam ifade etmez keza beden de aynı şekilde. Çok zayıf ya da çok kilolu olsa, yaralı bir yüz olsa ya da sivilceli, benim için fazla bir anlam ifade etmez çünkü bilirim toprakta her ikiside fosilleşecek ve doğaya karışacak. Elma çöpünüde ruha benzetirim, ruh zamansızdır ve aynı zamanda ölümsüzdür. Ruha bıçak ile kurşun ile zarar veremezsiniz, ruha maneviyat ile zarar verebilirisiniz. Kötü düşünürseniz hep olumsuz olursanız bardağın dolu kısmını değilde boş kısmını görürseniz işte ruhu öldüren budur. Ondan dolayı inanmak lazım önce ruhumuza sonra ruhun muhteşem bir olay döngüsü olduğuna.. şimdi soracaksınız peki elma çöpü nasıl olurda ruha benzer diye oda şöyle ki; elma sonunda, çekirdekler çıkar bunu her insan bir kez deneyimlemiştir. Hayatında hiç elma ile tanışmayan ya da yemeyen kimse yoktur umarım. Velhasıl kelam elma çöpünü çöp olarak bakıp yedikten sonra çöpe atarsanız çöp olur “ruhunuz tutsak kalır.” Ancak emek verip bu çekirdekleri alıp toprağa gömerseniz ve suyunu verip bakarsanız bir elma çekirdeğinden, bir ağaç olur. Bir ağaçtan bir çok elma olur.. “buda ruhunuzu özgür kılar.”

Yani arkadaşlar ya tohuma çöp olarak bakar ziyan edersiniz ya da tohum olarak bakıp bu yaşamdan ve tüm evrenden ciddi anlam da zevk alırsınız… yaş yolun yarısı, halen elimde bir elma şekeri ile selamlar olsun tüm evrene, elvada…

 

Elma Şekeri

179 views


Hamza Sedat Demir

http://bebelium.com/

3 yorum

Özcan · Mart 3, 2022 10:47 am tarihinde

Gerçekten çok güzel anlatmışsın. Gözümüzün önündeki ama fark edemediğimiz güzellikleri, farketmemizi sağladın. Emeğine sağlık. 🙂

Anonim · Aralık 11, 2022 9:50 pm tarihinde

Güzel bir yazı, arkadaşlarımla paylaştım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp chat