Araç borç sorgusu artık araç sahiplerince kolay ve hızlı bir şekilde cep telefonu yolu ile yapılabilir. Plaka bilgilerini kullanarak araç borç sorgulaması yapabileceğiniz bu sistem emniyet müdürlüğü tarafınca hizmete açılmıştır. İnternet üzerinden sağlanan bu sisteme turkiye.gov.tr adresinden de ulaşabilirsiniz. Turkiye.gov.tr adresinden plakadan araç trafik cezası sorgulama hizmetine tıklayarak plakanıza kayıtlı borçları cezaları ve bu borç ve cezaların süresini öğrenebilirsiniz. Sistemi kullanmayı aşağıda adım adım açıkladık.

 • E-Devlet’ten Araç Borç Sorgulama

Turkiye.gov.tr adresinden e-devlet sitesine girdikten sonra kimliğinizi doğrulayarak yani giriş seçeneklerini doldurarak siteye giriş yapın. Siteye giriş yaptıktan sonra e-hizmetler seçeneğine tıklayın daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü seçeneğinin altında bulunan Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama sekmesine tıklayın. Tüm bu adımları uyguladıktan sonra araç borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Plakadan araç borç sorgulama sayfasına e-devlet sitesi içerisindeki arama kutusundan isteğinizi birkaç kelime ile yazarak da ulaşabilirsiniz. Sorgulama işlemini gerçekleştirdikten sonra bir yıl içerisindeki adınıza kayıtlı tüm plakalara yazılmış tüm trafik cezalarını görebilirsiniz. Eğer son bir yıl içerisinde araç plakanıza yazılmış bir ceza bulunmuyorsa ekranda bunu belirten yazıyı göreceksinizdir. Trafik cezası sorgulama sayfasında TC kimlik numarası, araç plakası, cezanın yazıldığı il, cezanın yazıldığı ilçe, cezanın yazıldığı tam tarih, cezanın yazıldığı saat, toplam ceza tutarı gibi bilgileri de görebilirsiniz. Ayrıca görüntülediğiniz sayfadaki detay sekmesine tıklayarak, plakanıza kayıtlı cezalar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Detay sayfasının üst kısmında ise ceza tutanağı, seri numarası ve ceza maddeleri bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 • Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafik cezası borçlarınızı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online sayfası yoluyla kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bu hizmeti tıpkı araç borcu sorgulama hizmeti gibi araç sahibine büyük kolaylık sağlıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı sitesine giriş yaptıktan sonra plakanızı bitişik bir şekilde yazarak, TC kimlik numarası ve tescil tarihi bilgilerinizle anlaşmalı bankalar yoluyla trafik cezanızı ödeyebilirsiniz. Sadece plakadan trafik cezası sorgulama ve trafik cezasını ödeme yollarını anlattık. Aşağıda trafik cezasını GİB üzerinden ödemek isteyen araç sahipleri için anlaşmalı bankaları listeledik.

 • Anlaşmalı Bankalar
 1. Akbank
 2. Garanti Bankası
 3. İş Bankası
 4. Yapı Kredi Bankası
 5. Albaraka
 6. HSBC
 7. QNB Finansbank
 8. TEB
 9. Vakıfbank
 10. Ziraat Bankası
 11. Denizbank

Listesi verilen bu bankaların anlaşmalı kredi kartları yolu ile Gelir İdaresi Başkanlığı online sitesi üzerinden trafik cezası borcunuzu ödeyebilirsiniz.

19 views

Kategoriler: ArabalarEkonomi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp chat