Vatikan dünyanın en küçük ülkesi olduğundan dolayı çok ilgi çekmektedir. Yüz ölçümünden dolayı en küçük ülke sayılmaktadır. İtalya’nın Roma şehrinde yer almaktadır. Nüfusu yalnızca 1000 kişi civarındadır. Kapladığı alan ise 44 hektar kadar olmaktadır. Çok küçük bir yerleşim yeri olsa da varlığını sürdürmektedir ve gezilecek tarihi yerleri vardır.

Bu yüzden turistik bir bölgedir. Kültür, tarih ve sanat alanlarına ilgiliyseniz, siz de mutlaka Vatikan müzelerini gezip görmelisiniz. Sanat eserleri, Hristiyanlık tarihi, tablolar ve freskler gibi daha pek çok eseri inceleyebilirsiniz. Vatikan Sarayı içerisinde, kütüphane ve müze dahil olmak üzere toplam 1400 oda, şapel ve galeri mevcuttur.

Sistine Şapeli

Vatikan Müzesinde bulunan en ünlü bölümdür. Bu şapelin özellikle tavanı oldukça adından söz ettirmektedir. Şapelin tavanında freskler bulunmaktadır. Bu freskler, Michelangelo tarafından yapılmış olan ilk büyük eser olmaktadır. Hatta bu eserin yapılışı 4 yıl sürmüştür. Şapelin tavanı 8600 metrekaredir. Bu tavan üzerinde İncil’den alınmış tarihi bir sahne anlatılmaktadır. Bu sahne ise dokuz panele bölünmüştür. En ünlü kısmı ise, Adem’in Yaratılışı adlı sahne olmaktadır. Vatikan Müzesi’ne gittiyseniz bu şapeli mutlaka görmelisiniz.

The Last Judgement (Son Yargı)

Michelangelo tarafından yapılmış büyük bir fresktir. 1535 yılında tamamlanmış olan bu fresk yani duvar resmi de oldukça popülerdir. Bu eser, Dante’nin tanımladığı cehennemi gösteren bir kompozisyondur. Bu kompozisyonun vizyonunu tanımlamak için ise Michelangelo iki adet duvar resmi çizmiştir. Bu sanat eserinde figürlerin neredeyse tamamı çıplaktır. Azizler ve havariler vardır. Bir de solda kutsanmış olan İsa, sağda ise lanetlenmiş olan öfkeli İsa bulunmaktadır. Bu eseri de detaylı bir şekilde mutlaka incelemelisiniz.

Raphael Odaları

Raphael odaları da Sistine Şapeli gibi her zaman çok ziyaretçi çekmektedir. Raphael odaları arasından en meşhuru, Segnatura sayılmaktadır. Papa Julius’un Çalışma Odası ve Kütüphanesi Raphael’in boyadığı ilk oda olmaktadır. Bu odalarda başyapıtlarının arasında yer alan, La Scuola Di Atene gibi çeşitli eserleri görebileceksiniz.

The Pinacoteca Vaticana (Vatikan Sanat Galerisi)

Vatikan Sanat Galerisi, en büyük İtalyan ustaların tuvallerine sahiptir. Bu ustalar arasında, Giotto, Perugino ve Caravaggio da bulunmaktadır. Bu görkemli sanat galerisinde, ustaların çeşitli resimlerini bulabilirsiniz. Ayrıca, Raphael’in en kusursuz resimlerinden olan Madonna Of Foligno ve Meryem’in Eşleşmesi adlı eserleri de mevcuttur.

Laocoon

Laocoon, Pio-Clementino’nun bahçesinde bulunmaktadır. Hala sağlam bir şekilde duran ikonik bir mermer heykelidir. Bu heykel, Trojan rahip ve Athena’nın gönderdiği iki deniz yılanına karşı oğulları arasında gerçekleşen ölüm savaşını tasvir etmektedir. Athena ve Poseidon Yunanlıları destekliyordu. Deniz yılanını da onu öldürmesi için gönderdi. Laocoon ve oğullarının ölümü ise, Roma’nın kuruluşuna öncülük etmekteydi.

Apollo Belvedere ve Belvedere Torso

Apollo Belvedere, daha eski bir Yunan bronzunun ikinci yüzyıl bir Roma kopyası olmaktadır. Klasik heykelin başyapıtı ise güneş tanrısı olan Apollon’un temsili olmaktadır. Belvedere Torso ise M.Ö 1. yüzyıldan kalma Herkül’ün bir heykeli olarak kabul edilmektedir. Bu heykeller de Vatikan Müzesini daha ilgi çekici bir hale getirmektedir.

Porphyry Basin (Porfir Havzası)

Porfir Havzası, Nero’nun Hamamı olarak da adlandırılmaktadır. Porfir Havzası, Rotonda’nın neoklasik odasında yer almaktadır. Kırmızı taş bir havzadır. Bu kırmızı taş havza, çılgın imparatorun lüksünü ve fazlalığını kanıtlamaktadır.

Borgia Daireleri

Borgia Daireleri, özenle boyanmış güzel tavanlara sahiptirler. Borgia Daireleri üzerinde çeşit çeşit tarihi eserler bulunmaktadır. 15. yüzyıldan kalmış boyamaları inceleyebilirsiniz. Bu eserler Pinturicchio tarafından yapılmıştır. Zaman geçince restore edilmiş ve rötuşlanmıştır. Bu resim, Cesare Borgia’nın kız kardeşi olan Lucrezia’nın kocasını Sibyl Room’da öldürdüğünü anlatır. Ayrıca, İskenderiyeli olan St. Catherine’nin resimlerinden birisi, Lucrezia Borgia’yı temsil etmektedir. Bunun gibi daha pek çok eser için siz de vakit kaybetmeden Vatikan Müzesini ziyaret edin. Tarih ve sanat turundan asla pişman olmayacaksınız.

https://www.muzebiletleri.com/bilet/italya/roma/vatikan-muzesi/

Faydalanılan Kaynaklar:

Sistina Şapeli – Muze Biletleri

Vatikan Müzesi – Muze Biletleri

75 views


Hamza Sedat Demir

http://bebelium.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp chat